Vyhledávání
      

Žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum)

Kapradiny > 

Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Žebrovice hrbatá patří k teplomilným kapradinám. Staré rostliny mohou dorůst do výšky několika metrů a jejich kmen a vrcholová kštice zpeřených listů připomínají palmy.

Jiné stromovitě rostoucí kapradiny nejsou vhodné pro pěstování v bytě a ani tento druh v běžných podmínkách obvykle nevytvoří kmínek. Ale tam, kde je dost místa a tepla, také spodního, a vysoká vlhkost vzduchu, se mohou vyvinout nádherné rostliny.

Blachnum citlivě reaguje na vyschnutí kořenového balu, nedostatečné spodní teplo, suchý vzduch a průvan.

Další mohutnou a rozložitou kapradinou je Phlebodium aureum, které se pozná podle namodralých listů. Je to terestrická kapradina. Roste rychleji než Blechnum gibbum a potřebuje dostatečně velký prostor. Díky nízkým pěstebním nárokům je ideální pokojovou kapradinou, ve velkých prostorech se může pěstovat i v závěsných nádobách.

Čeleď:
Blechnaceae - žebrovicovité

Původ:
Blechnum gibbum pochází z Nové Kaledonie, z tichomořského strova východně od Austrálie, kde roste na vzdušných, čerstvých stanovištích.

Pěstování:
Blechnum vyžaduje polostinné stanoviště. Pěstujeme ho při teplotě, která neklesne pod 18 stupňů. Místo musí být vzdušné, s vysokou vlhkostí vzduchu. Důležité je spodní teplo, špatné je trvalé mokro, průvan, chladno, tvrdá voda a příliš vysoká koncentrace solí v substrátu. Občas je dobré namočit kořeny do vody. Teplo a vlhkost vzduchu by měly být v souladu. Rosíme jen během dne, pokud je teplota v místnosti vyšší. Substrát musí být kyprý, humózní, s pH okolo 5. Do hotových substrátů je dobré přimíchat čistou nevyhnojenou rašelinu.

Kapradiny vypadají dobře ve skupinách nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Neumísťujeme je nad topná tělesa, ale nejlépe do koupelny nebo do kuchyně. Zvolený druh musí odpovídat podmínkám stanoviště.

Hnojení:
Přihnojujeme jen v létě a to slabým hnojivým roztokem.

Množení:
Kapradiny mají namísto olistěných výhonů listy, ne jejichž spodní straně se tvoří výtrusnice, které jsou mnohdy považovány za příznak nějaké choroby. Po uzrání se uvolňují hnědavé výtrusy a z nich se vyvinou prvoklíčky, ze kterých po oplození vzniknou mladé rostliny. Kapradiny se tedy nerozmnožují semeny jako vyšší rostliny. Pro laiky je celý postup množení nesnadný.

Choroby, škůdci:
Důsledkem nesprávného pěstování jsou choroby a škůdci. Kapradiny jsou velmi citlivé k různým přípravkům na ochranu rostlin. Proti chorobám a škůdcům je proto nejvhodnější bojovat mechanicky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.