Vyhledávání
      

Valota červená (Vallota purpurea)

 

Pokojové rostliny > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Srpen, Září
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Valota je jedna z nejkrásnějších amarylkovitých rostlin kvetoucích na podzim. Její cibule jsou velké, okrouhlé až vejčité o průměru až 7cm, s tmavší slupkou. Rostlina má několik úzkých, až 50cm dlouhých, na konci převislých, 3cm širokých tmavě zelených listů. Objevují se společně s květenstvím. Květy jsou nálevkovité, je jich 3 až 6 v okolíku, okvětní lístky jsou pravidelné, při bázi krátce srostlé, svítivě oranžové až karmínové. Prašníkové nitky jsou kratší, prašníkové váčky zářivě zlatožluté. Vzácně existuje i růžovokvětá forma. Stvol je pevný, dutý, až 30cm dlouhý. Plod je podlouhle vejčitá tobolka s četnými semeny. Valota dorůstá výšky 60cm. Kvete v srpnu až září. Není mrazuvzdorná.
Rod Vallota zastupuje pouze jediný druh, a to Valotu červenou. Podobá se rodům Amaryllis nebo brunswigia, ale květy mají zcela pravidelný tvar. Ve středoevropských podmínkách kvete valota v plném létě, ve své vlasti až v listopadu a v prosinci. Existuje celá řada kultivarů, např. velkokvětý ´Major´ nebo ´Minor´ s květy a listy menšími než má původní druh. Kultivar ´Selecta´ je bohatě kvetoucí s květy až 10cm velkými.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Tento rod pochází z jižní Afriky, kde je valota známá pod názvem „George Lilie“.

Pěstování:
Valota kvete několik týdnů a je to náročná pokojová rostlina, dnes se s ní ale setkáme jen výjimečně. Vyžaduje slunné, ale ne horké stanoviště, může se pěstovat i na otevřeném okně. Přezimovat by měla při teplotě 4 -6 stupňů, ale ne na plném světle. Je třeba ji mírně zalévat, protože listy jsou vytrvalé. Roste dobře ve směsi drnovky a kompostovky s dostatkem písku.

Přesazování:
Valota by se měla přesazovat po 4 až 6 letech, čím déle se nepřesazuje, tím bohatěji kvete.

Množení:
Valota se množí dceřinými cibulemi, které oddělujeme s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození cibule nebo kořenů. Ve velkém ji lze množit ze semen podobně jako u hvozdíku. Rostliny mohou kvést již třetím rokem.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.