Zpět na seznam

Valota červená

Vallota purpurea

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny červená, růžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Valota je jedna z nejkrásnějších amarylkovitých rostlin kvetoucích na podzim. Její cibule jsou velké, okrouhlé až vejčité o průměru až 7cm, s tmavší slupkou. Rostlina má několik úzkých, až 50cm dlouhých, na konci převislých, 3cm širokých tmavě zelených listů. Objevují se společně s květenstvím. Květy jsou nálevkovité, je jich 3 až 6 v okolíku, okvětní lístky jsou pravidelné, při bázi krátce srostlé, svítivě oranžové až karmínové. Prašníkové nitky jsou kratší, prašníkové váčky zářivě zlatožluté. Vzácně existuje i růžovokvětá forma. Stvol je pevný, dutý, až 30cm dlouhý. Plod je podlouhle vejčitá tobolka s četnými semeny. Valota dorůstá výšky 60cm. Kvete v srpnu až září. Není mrazuvzdorná.
Rod Vallota zastupuje pouze jediný druh, a to Valotu červenou. Podobá se rodům Amaryllis nebo brunswigia, ale květy mají zcela pravidelný tvar. Ve středoevropských podmínkách kvete valota v plném létě, ve své vlasti až v listopadu a v prosinci. Existuje celá řada kultivarů, např. velkokvětý ´Major´ nebo ´Minor´ s květy a listy menšími než má původní druh. Kultivar ´Selecta´ je bohatě kvetoucí s květy až 10cm velkými.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Tento rod pochází z jižní Afriky, kde je valota známá pod názvem „George Lilie“.

Pěstování:
Valota kvete několik týdnů a je to náročná pokojová rostlina, dnes se s ní ale setkáme jen výjimečně. Vyžaduje slunné, ale ne horké stanoviště, může se pěstovat i na otevřeném okně. Přezimovat by měla při teplotě 4 -6 stupňů, ale ne na plném světle. Je třeba ji mírně zalévat, protože listy jsou vytrvalé. Roste dobře ve směsi drnovky a kompostovky s dostatkem písku.

Přesazování:
Valota by se měla přesazovat po 4 až 6 letech, čím déle se nepřesazuje, tím bohatěji kvete.

Množení:
Valota se množí dceřinými cibulemi, které oddělujeme s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození cibule nebo kořenů. Ve velkém ji lze množit ze semen podobně jako u hvozdíku. Rostliny mohou kvést již třetím rokem.
Nové fotografie rostlin