Vyhledávání
      

Streptokarpus (Streptocarpus)

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
červená, modrá, fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
do vázy, nádoby, závěsné nádoby
Náročnost: 
polostín

Fotogalerie (9 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
V zemi svého původu je to růžicovitě rostoucí trvalka s dlouhými, jazykovitými, lehce svraskalými listy a souměrnými nálevkovitými květy na 20 -30cm dlouhých stoncích. Řezané květy vydrží ve váze déle než dva týdny.

Pěstované rostliny jsou hybridy pocházející z různých křížení. Rozlišujeme drobnokvěté, ale velmi bohatě kvetoucí odrůdy a novější velkokvěté hybridy.Barvy květů jsou podobné jako u afrických fialek: bílá, růžová, červená, fialová a modrá v různých odstínech. Rostliny kvetou od časného jara do podzimu. Je dobré odstřihnout první květní stvol, aby rostlina bohatěji nasadila na květ. Přestávají kvést v tmavé období roku.

Čeleď:
podpětovité

Původ:
Streptokarpus pochází z jižní a východní Afriky.

Pěstování:
Tato rostlina vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Snese horší světelné podmínky lépe než jiné pokojové rostliny ozdobné květem. Pro zakládání květů je nejvhodnější teplota 20 -25 stupňů.

Velkokvěté hybridy se pěstují i v zimě při teplotě 20 stupňů, drobnokvěté snesou nižší teploty- Teplota substrátu by neměla výrazně klesnout.

Udržujeme mírnou vlhkost podle teploty. Rostliny jsou citlivé na převlhčení, nepostřikujeme a nesmáčíme listy. Pro zálivku používáme měkkou vodu. V létě, při vysokých teplotách zajistíme dostatečnou vlhkost vzduchu.

Odumřelé, odkvetlé části odstraňujeme až k bázi. Ochráníme tak rostlinu před hnilobou.

Hnojení:
Přihnojujeme v létě pouze slabě.

Přesazování:
Přesazujeme na jaře do mělkých, jen o málo větších květináčů.Předtím budeme rostlinu méně zalévat, aby se listy zatáhly a nebyly tak křehké. Substrát musí být silně humózní a propustná s pH 5 -6.

Množení:
Množíme dělením nebo listovými řízky, které získáme ze vzrostlých mladých listů. Rostliny kvetou asi za 7 měsíců. Můžeme je množit také výsevem.

Choroby, škůdci:
Při vyschnutí substrátu hnědnou okraje listů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.