Vyhledávání
      

Monstera (Monstera deliciosa)

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
lehké půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Mezi laiky se této rostlině říká filodendron. Je to možné záměnou Monstery s rostlinou Philodendron selloum, který má také laločnaté listy, ale vyskytuje se zřídka. Oba druhy mají v mládí malé a nedělené listové čepele a typický tvar získávají až s věkem. Rozlišovacím znakem těchto dvou rodů je listová pochva, která obaluje mladé listy. U filodendronu po krátké době zaschne a odpadne, u rodu Monstera je trvalou součástí listového řapíku.

Monstera je velmi dlouho pěstovaná a oblíbená pokojová rostlina. Má ohromné listy s hlubokými zářezy a otvory. Z polodřevnatého štíhlého kmínku vyrůstají dlouhé, provazcovité, vzdušné kořeny. Druhové jméno „ deliciosa“ svým významem odpovídá zhruba slovu delikatesa, což označuje obecně lahodně chutnající pokrm a rodové jméno je odvozeno od latinského názvu monstrum a nejspíš se týká neobvyklého tvaru listů.

V odborných obchodech se prodávají i bíle panašované kultivary nebo kultivar ´Variegata´ s bíle lemovanými listy, které jsou výrazně choulostivější než běžná druh se zelenými listy.
Dlouhé, vzdušné kořeny monstery usměrňují k zemi. V půdě květináče bez potíží zakoření a přetvoří se v kořeny, které zajišťují výživu rostliny. Tak se monstera dostatečně zásobí všemi potřebnými látkami. V žádném případě je nesmíme ostříhat.

Nejčastěji se pěstuje Monstera deliciosa a její odrůda ´Borsigiana´, která je méně vzrůstná než původní druh a má velikost vhodnější pro běžné rozměry místností.

Pěstování:
Monstera je nenáročná na pěstování a péči. Za příznivých podmínek může i v interiéru dorůst za deset let do tří metrů výšky.

Potřebuje pak ale oporu, nejčastěji tyčku z mechu. Nejlépe roste v lehké výživné půdě. Větší rostliny musíme více zalévat a pravidelně vlhkým hadříkem otírat listy od prachu. Prospívá i občasné sprchování nebo rosení listů, ale monstera buse prospívat i v suchém, teplém vzduchu vytápěných místností.

Nejvhodnější teplotou pro pěstování je 20 stupňů, ale rostlina snese i nižší či vyšší teplotu. V chladnějším prostředí budeme monsteru méně zalévat. Přes léto můžeme rostlinu umístit do venkovního prostoru.

Hnojení:
Přihnojujeme každé dva týdny.

Množení:
Množíme vrcholovými řízy, které snadno zakořeňují, zvlášť pokud mají již základy kořenů.

Choroby, škůdci:
Pokud rostlina nevytváří laločnatě vykrajované listy, je umístěna na příliš tmavém místě, kde ji mohou napadnout i škůdci.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.