Vyhledávání
      

Kalceolárie (Calceolaria)

Letničky > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 30.0 cm
Barva květu: 
žlutá, oranžová, černá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jako hrnkové rostliny se pěstují především Calceolaria – hybridy, které dosahují výšky jen 20 -30cm, kvetou většinou v dubnu a květnu. Jsou to jednoleté byliny. Květy této rostliny jsou jakoby nafouklé pantoflíčky, jsou sestaveny v bohatém květenství nad světle zelenými listy. Mají žlutou nebo oranžovou barvu, obvykle s černou nebo hnědou kresbou.

Příbuzná s Kalceolárií je Torenie ( Torenia fournieri), která pochází z jihovýchodní Asie, má vícebarevné květy. Pěstuje se jako letnička ze semen, kvete po celé léto.

Původ:
Kalceilárie pochází z horských oblastí Střední a Jižní Ameriky.

Pěstování:
Tato rostlina potřebuje světlé a vzdušné stanoviště bez přímého slunce. Není dobrá příliš vysoká teplota, která snižuje trvanlivost rostliny. Optimální je 15 -18 stupňů.

Zaléváme stejnoměrně, podle teploty stanoviště. Velké a měkké listy rychle vadnou a spotřeba vody je poměrně velká. Dobu květu zkracuje občasné úplné proschnutí substrátů a nadměrná vlhkost škodí kořenům. Rozkvetlé rostliny se udrží asi 6 -8 týdnů, podle teploty v místnosti a stanoviště. Po odkvetení odumírají.

Množení:
Můžeme množit semeny, které vyséváme v červenci až v srpnu a nezakrýváme je substrátem. Pro klíčení je nutná teplota 18 stupňů. Přepíchané semenáčky dále pěstujeme na světlém a chladném místě, po založení květů potřebují teplotu 10 -12 stupňů. Pravidelně je přihnojujeme a ještě jednou přesadíme do kyprého a humózního substrátu s pH 5 -6.

Hnojení:
Přihnojujeme po vyvinutí velkých poupat v intervalu 7 -14 dní.

Choroby, škůdci:
Nejčastěji se objevují mšice a molice, a to hlavně na teplém stanovišti nebo v průvanu. Pokud dojde k žloutnutí listí, příčinou je poškození kořenů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.