Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená, žlutozelená, modrozelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce
Použití rostliny nádoby
Popis

Juky, dračince, dračinky paří dnes k nejoblíbenějším hrnkovým rostlinám nebo spíše pokojovým stromkům.

V tomto rodu jsou druhy na kmínku i s přízemní růžicí, ale vždy s palmovitou kšticí listů. Pro své bílé zvonkovité květy se v některých jazycích také nazývají palmové lilie.

Jako pokojové rostliny se nejčastěji pěstují Yucca elephantipes a Yucca aloifolia.
Yucca elephantipes vytváří v přírodě ztlustlý kmen a mnoho postranních větví. Jednotlivé růžice jsou složeny z matně zelených a řídkých listů

Yucca aloifolia má modrozelené, tuhé a špičaté listy, které tvoří hustou růžici na nerozvětveném kmínku.
Oba druhy se dnes často pěstují jako tzv. „ Ti – plans“ – dovážejí se různě dlouhé kousky kmínků ( kmínkové řízky), které v teple a ve vlhku zakořeňují. Na horním konci, pod zavoskovanou řeznou plochou, vyrůstají současně nové růžice listů.

Rostliny běžně získané ze semen nebo z řízků jsou zpravidla dlouhověké a olistěné až dolů. Při nákupu zakořenělých kmínků musíme dbát na to, aby rostliny pevně držely v květináči. Jsou vhodné pro hydroponii. Yucca gloriola se lépe pěstuje jako kbelíková rostlina.

Původ:
Yucca pochází z polopouštních oblastí Střední Ameriky a zde patří k nejodolnějšímu rodu.

Pěstování:
Yucca vyžaduje světlé, slunné a vzdušné stanoviště. Pěstujeme ji při pokojové teplotě a v létě ji můžeme umístit venku, což jí velmi prospěje. Přezimovat by měla na světle a v chladnu, při teplotě asi 5 -10 stupňů.
Udržujeme mírnou vlhkost, v zimě zálivku omezíme.

Hnojení:
Přihnojujeme pravidelně v letních měsících.

Přesazování:
Přesazujeme, až když jsou baly překořeněné, většinou každé dva až tři roky na jaře. Důležité je dobrá drenáž. Substrát musí být výživný a propustný, pH 6 -7. Vhodné jsou hotové substráty.

Množení:
Množíme vrcholovými řízky, postraními výhony nebo kmínkovými řízky, které musí být dlouhé nejméně 10cm. Řezné plochy necháme zaschnout, velké rány na stonku se zavoskují. Další možností je obalování kmínků nebo výsev. Ve všech případech je nutná vysoká vlhkost vzduchu a teplo.
Nové fotografie rostlin