Vyhledávání
      

Dračinka (Cordyline fruticosa)

Okrasné listem > 

Barva olistění: 
červená, zelená, žlutozelená, zelenobílá
Tvary listů: 
kopinaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (10 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
I odborníci snadno zaměňují dračinku s blízce příbuzným dračincem, se kterým byl dříve řazen do stejného rodu.Některé zelenolisté formy jsou podobné jukám. Při pěstování v bytě rostlina nejspíš nepokvete, ale rozdíly mezi rody najdeme i na kořenech.Dračinky je mají bílé a kuželovitě ztlustlé, dračice žlutooranžově zbarvené.

Zahradnicky je nejvýznamnější Cordyline fruticosa. Na trhu jsou různé odrůdy, které se liší různým zbarvením listů: od kombinace zelené a bílé přes žlutou, zelenou a růžovou k červené a zelené.

Odrůda Cordyline fruticosa 'Red Edge' je drobná, všechny ostatní rostou keřovitě. C. fruticosa se snadno pozná podle dlouze řapíkatých, kopinatých listů s výraznou žilnatinou. Odrůdy tohoto rodu jsou vhodné jen pro pokojové pěstování, mají vysoké nároky na teplo a vlhkost vzduchu. Jsou vhodné i pro hydroponii. Nejlepším stanovištěm pro jejich pěstování je uzavřené květinové okno.

Ostatní dračinky s tuhými, řemenovitými listy bez řapíku jako jsou C. indivista, C. australis, C. stricta, se používají pouze jako kbelíkové rostliny.

Původ:
Dračinky pocházejí hlavně z tropických a subtropických oblastí Austrálie, Nového Zélandu a jihovýchodní Asie.

Pěstování:
Dračinky vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce, protože pocházejí z tropických deštných pralesů. Červenolisté odrůdy jsou méně citlivé než odrůdy se světle zbarvenými listy.

Dračinkám musíme zajistit po celý rok teplo a ani v zimě by neměla teplota klesnou pod 18 stupňů. Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, ale ne mokro.

Hnojení:
přihnojujeme každé dva týdny od jara do podzimu.

Přesazování:
přesazujeme podle potřeby, nejlépe na jaře, do kyprého substrátu, který musí být humózní, s pH okolo 6. Vhodné jsou hotové substráty.

Množení:
Množíme vrcholovými řízky v teplé množárně, některé druhy také semeny. Semena k množení musejí být čerstvá.

Choroby, škůdci:
Příliš slunné a suché stanoviště způsobuje rozmáhání škůdců, především svilušky. Pokud přeschne kořenový bal, dojde k zasychání špiček listů. Při nadměrné vlhkosti snadno onemocní kořeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.